Vernisáž:
čtvrtek 26. 5. 2011 v 18 hodin
výstava potrvá do poloviny června
vstup volný, otevřeno ve všední dny od 9 do 19 hodin
Výstavu pořádají Nadace Anna Lindh při EU a Společnost česko-arabská Brno.
Malíř z Libye
Jmenuje se Abdulati Tubtaba, narozen 3. ledna 1966 v Tripoli-Libya. Je ženatý, má pět dětí a manželka studuje v Bratislavě.
Jeho malířský talent záhy objevili učitelé na základní škole v Tripoli a směrovali ho ke studiu v tomto oboru umění. Na Učitelském institutu v rodné zemi získal vzdělání jako učitel pro kreslení a malbu v roce 1988, bakalářský stupeň na univerzitě v hlavním městě Tripoli v roce 1992 a magisterský titul na Fakultě výtvarných umění na VUT Brno. V současné době pokračuje v dalším vzdělávání v doktorantském studiu na Universitě Palackého v Olomouci.
Abdulati Tubtaba se již od svých raných malířských začátků zapojoval do výtvarného dění ve svém okolí. Svými díly se aktivně zúčastňoval na kulturním dění ve všech školách, které absolvoval a kde vyučoval. Přispíval do sborníků škol, maloval plakáty pro nejrůznější významné příležitosti, navrhoval loga, na příklad oficiální logo pro Libyjský olympijský výbor v r. 1995, nebo logo pro první Festival turismu v Tripoli v r. 1996, logo pro „ Al-Ahly“ bank v r. 1999. Mezitím vyučoval na uměleckých školách v Libyi a zúčastňoval se kolektivních výstav v Libyi, Itálii i ČR.
Abdulati je umělcem, který pracuje stále. Většinou jej spatříte s blokem a obyčejnou tužkou, jak si zaznamenává prchavé okamžiky života, který on tak umí vnímat a který vidí jen umělci, na rozdíl od nás, obyčejných lidí. Dosud asi nejvýznamnějšími díly jsou rozměrné práce – obrazy, prostoupené mystikou orientu a islámu. Čerpá ze starých bájí či súr Koránu a pomocí kaligrafického arabského písma na pozadí výrazných tvarovaných ploch vyjadřuje své životní a filosofické postoje. V současné době se ale nejvíc věnuje námětům z bolestně zkoušené rodné země, kde probíhají nepokoje a při tom umírají obyčejní, nevinní lidé, nevinné děti i vojáci na obou stranách. V jeho obrazech na velké ploše zachycuje postup celé revolty v Libyi, barvy jsou zlověstně tmavé, temně rudé, jakoby zatemnily sluneční jas libyjské oblohy a zlatavé Sahary. A na takovém pozadí jsou poházeny figury lidí, tak bezmocných proti osudu země.
Ing. Rostislav Tesař,
Předseda Společnosti přátel Afriky a Společnosti česko-arabské Brno